اسباب بازی و سرگرمیکودک و نوزاد

نقاشی کودکانه و تاثیر آن بر رشد کودک

2 دیدگاه

نقاشی کودکانه و شناخت عواطف و احساسات

نقاشی کودکانه راه ارتباطی یک کودک  برای به تصویر کشیدن احساسات و رفتار های درونی خود با ماست. کودکان با ترسیم نقاشی قصد به تصویر کشیدن ارتباط عاطفی بین خود با ما دارند. روانشناسان حوزه کودک بر این باور هستند که با بررسی دقیق نقاشی های کودکان می‌توان بر نوع ارتباط عاطفی حاکم بر خانواده و حالات درونی یک کودک پی برد. استفاده از رنگ ها و ابزارهای نقاشی توسط کودکان اتفاقی نیست بلکه بر اساس نوع گرایش درونی کودک جهت تخلیه احساسات  و عواطف است. 

برقراری ارتباط اجتماعی و نقاشی کودکانه
نقاشی کودکانه و نحوه ی برقراری ارتباط اجتماعی

رنگ شناسی و انتخاب ابزار نقاشی

برای بررسی دقیق نقاشی کودکان لازم است قبل از هرگونه قضاوت نسبت به بررسی چندین نقاشی اقدام کنیم تا در صورت تکرار مکرر و با تحلیل سوابق آموزشی که برای کودکمان بکار برده ایم اقدام به هرگونه تصمیم کنیم. کودکان بر اساس گرایش های درونی، اقدام به انتخاب رنگ ها جهت تصویر سازی می‌کنند. نقاشی کودکانه که به طور قالب از رنگ های سیاه و سفید ترسیم شده است، بیانگر ترس و اضطراب کودک در قبال عوامل محیطی و عدم توانایی کودک در برقراری ارتباط  است. بکارگیری رنگ های شاد از جمله سبز، قرمز، صورتی، زرد و غیره بیانگر خوشبینی و توانایی کودک در برقراری ارتباط اجتماعی با اطرافیان است.انتخاب ابزار های نقاشی همچون ضخامت قلم، اندازه کاغذ توسط کودکان اتفاقی نیست بلکه این انتخاب خلق و خوی آنان را نشان می‌دهد”هرچه کاغذ  بزرگتر و اثر قلم ضخیم تر”نشان دهنده هدف کودک جهت قرار دادن خود در مرکز توجهات است.

افزایش مهارت های ارتباطی و رشد استعداد

نقاشی کودکانه موجب افزایش توانایی ذهنی کودک در تجسم کردن و هماهنگی ذهن با اندام ها بدن بخصوص چشم و دست می شود. نقاشی موجب افزایش تمرکز کودکان در کارهای جزئی تر و دقیق تر می‌شود. به منظور افزایش قوه تمرکز کودکان می بایست همواره توجه داشت که کودک در ترسیم جزئیات در نقاشی توجه بیشتری داشته باشد و این امر را می توان با بررسی نقاشی های کودکان و با برقراری ارتباطی صمیمی در قالب آموزشی ساده به آنان آموخت. ترسیم نقش ها و شکل های جدید در نقاشی توسط کودکان باعث افزایش مهارت آنان در درک اشکال هندسی و فهم ریاضی می‌گردد. نقاشی کودک موجب افزایش درک کودک از شکل های اجسام اطراف و تفاوت های آنان می شود. استفاده از رنگ های متنوع و ترکیب آنان جهت خلق رنگ های جدید موجب جلب توجه کودکان و ترغیب آنان به ترسیم نقاشی های خلاقانه است.

نقاشی و رشد استعداد
نقاشی کودکانه و رشد استعداد ها

نقش والدین بر کشف و رشد استعداد های کودک 

منظور از بیان نقش والدین در کشف و رشد استعداد کودکان پرداخت هزینه های گزاف نیست. والدین می توانند با ایجاد محیطی آرام و با ساده ترین ابزارها اقدام به آموزش نقاشی به فرزندانشان کنند. تمامی کودکان با استعداد و خارق العاده اند و می بایست توجه داشت که نقاشی کودکانمان را محدود به طرح ها و نقش های آماده کتاب های رنگ آمیزی نکنیم و اجازه دهیم فرزندانمان خود در به تصویر کشیدن دنیای جدید که تجربه می کنند اقدام کنند.

نقاشی و راه ارتباط صمیمی با والدین با کودک
نقاشی کودکانه و راه ارتباط صمیمی والدین با کودک
Tags: اسباب بازی و سرگرمی, کودک و نوزاد

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هر چیزی که باید درباره ولنتاین بدانید
تاثیر آموزش آنلاین بر کودکان
فهرست