اسباب بازی و سرگرمیکودک و نوزاد

تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت کودک

بدون دیدگاه

خلاقیت کودک

خوب است که در مسیر رشد و پرورش کودکان خود، به مسئله‌ی خلاقیت نیز مانند سایر موارد اهمیت داده شود. زیرا این موضوع ارتباط بسیار نزدیکی با رشد و پرورش نبوغ، هوش و حتی در مواردی رشد جسمانی کودک خواهد داشت. از جمله مواردی که در کودکان محرکی برای خلاقیت به شمار می‌رود، اسباب‌بازی است. کودکان به واسطه‌ی استفاده از اسباب بازی هیجانات منفی خویش را تخلیه می‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث بشود تا خشم نیز در آنها تا حد قابل توجهی کنترل بشود.

تاثیر اسباب بازی بر خلاق بودن کودک

قطعا اگر اسباب بازی به گونه ای بسیار جذاب، دوست داشتنی و همچنین پذیرفتنی از جانب جهان کودکان  طراحی شده باشد خلاقیت را نیز در آنها بسیار زیاد  تحریک خواهد کرد. اگر کودک در هنگام استفاده از اسباب بازی خود لذت کافی را ببرد، در نتیجه می‌تواند در مسیر رشد، خلاق تر پرورش پیدا کند.

بازی کردن یکی از فعالیت های جدا نشدنی از دنیای کودکان است. پس همانطور که کودکان برای رشد جسمانی نیاز به تغذیه مناسب و کافی دارند و باید تا حد امکان به آن توجه شود، با استفاده از اسباب بازی نیز به گونه ای روح خود را تغذیه خواهد کرد. خلاقیت در کودک همواره به عوامل متعددی ربط خواهد داشت که قطعا بازی با اسباب بازی و صد البته اسباب بازی که به گونه ای جذاب و مفید طراحی شده باشد و مورد استفاده قرار  بگیرد، در این میان بیشتر مورد توجه است.

اسباب بازی و کودک خلاق

در تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت و سرگرمی حتی می‌توان اینگونه گفت که تنها مختص به کودکان نیست. حتی بسیاری از بزرگسالان نیز به استفاده از اسباب بازی رغبت نشان می‌دهند و حتی بازی های مختلفی برای رده های سنی متفاوت طراحی شده است. اما بی شک از آنجایی که کودک در مقایسه با بزرگ سال بیشتر اشتیاق به هیجان، سرگرمی و همچنین نیاز به رشد خلاقیت خواهد داشت، بیشتر در این خصوص مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد

بهتر است همواره سعی شود برای رشد خلاقیت در کودک از اسباب بازی مناسب استفاده شود و بزرگترها در انتخاب آن وسواس بیشتری نشان داده و کودکان خود را راهنمایی کنند. قطعا نوع اسباب بازی که برای اوقات فراقت کودک خود تهیه می‌کنیم بهتر است در جهتی باشد که رشد ذهنی، خلاقیت و مخصوصا مهارت های حرکتی‌شان را بیش از پیش بهبود ببخشد.

بدیهی است که تمام آموزش‌هایی که کودک هنگام بازی با اسباب بازی‌اش در می‌یابد به پرورش ذهن، رفتار اجتماعی، برخورد عاطفی و بسیاری موارد دیگر کمک خواهد کرد.

در تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت و سرگرمی حتی می توان اینگونه گفت که تنها مختص به کودکان نیست
در تاثیر اسباب بازی بر خلاقیت و سرگرمی حتی می توان اینگونه گفت که تنها مختص به کودکان نیست

انتخاب نوع اسباب بازی و تاثیر آن بر خلاقیت

غیر از اسباب بازی‌هایی که صرفا جنبه‌ی زینتی و سرگرمی دارند، اسباب بازی‌هایی نیز به طور خاص جهت رشد و تقویت خلاقیت در کودک طراحی می‌شوند. معمولا اسباب بازی‌هایی مانند لگو، پازل، بازی با اشکال هندسی، بازی با اعداد و حروف و غیره در این دایره جای می‌گیرند.

اینگونه اسباب بازی ها همچنان که کودک را مشغول می‌سازند و تا ساعتها سرگرم می‌کنند، به طور غیر مستقیم روی رشد و خلاقیت آنان تاثیر می‌گذارند لذا در ظاهر جذاب طراحی می‌شوند تا کودک را به سمت خود جذب کنند. مثلا ممکن است در طراحی آن‌ها از تصاویر کارتون‌های مورد علاقه‌ی کودکان استفاده شود و یا در دسته‌ی عروسک برای دختران و وسایل فنی و نقلیه برای پسران قرار بگیرند. همچنین معمایی و یا مهارتی باشند و آنها را به فعالیت بدنی وا دارند. اما چیزی که در این میان بسیار مهم است تاثیر هر اسباب بازی بر خلاقیت کودک است که توصیه می‌شود با توجه به آنچه گفته شد مربیان و والدین بیش از پیش به آن توجه کنند.

اسباب بازی هایی که به طور خاص جهت رشد و تقویت خلاقیت در کودک طراحی شوند
اسباب بازی هایی که به طور خاص جهت رشد و تقویت خلاقیت در کودک طراحی شوند
Tags: اسباب بازی و سرگرمی, کودک و نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پرورش کودک خلاق در محیط خانواده
9 نکته کاربردی درباره‌ی خرید لباس برای کودکان که باید بدانید!
فهرست