اسباب بازی و سرگرمیکودک و نوزاد

بازی فکری های مهیج و سرگرم کننده برای خانواده ها!

بدون دیدگاه

اهمیت انجام بازی

بازی فکری سبب افزایش خلاقیت و هوش کودکان و نوجوانان می شود همچنین از بروز آلزایمر و فراموشی در بزرگسالان جلوگیری می کند. برخی از بازی های فکری به صورت گروهی طراحی شده است. انجام خانوادگی این قبیل بازی ها علاوه بر محاسن ذکر شده موجب افزایش صمیمیت در خانواده ها نیز می شود. حضور پدر و مادر در بازی فرزندانشان می تواند منجر به افزایش  اعتماد به نفس آنها شود.

بازی فکری بهتر است به گونه ای انتخاب شود که هوش هیجانی کودکان و نوجوانان را تقویت کند. همچنین قدرت حل مسئله نیز نکته مهمی است که باید در انتخاب بازی فکری مد نظر قرار گیرد. والدین لازم است رده سنی فرزندان خود را در نظر بگیرند سپس اقدام به انتخاب بازی کنند زیرا لذت بردن آنها در اولویت بالاتری قرار دارد. در نهایت باید بازی متناسب با تعداد اعضای خانواده انتخاب شود.

معرفی بازی فکری خانوادگی

با توجه به اینکه ممکن است تهیه وسایل بازی فکری برای خانواده ها مقدور نباشد در زیر به بازی هایی اشاره می شود که انجام آن هیچ گونه هزینه ای ندارد:

  • پانتومیم: یکی از بازی هایی که به تقویت حافظه کمک می کند پانتومیم است. این بازی در واقع یک نوع نمایش بی کلام بسیار هیجان انگیز است که می تواند لحظات شادی را به وجود آورد.
بازی فکری پانتومیم
بازی فکری پانتومیم
  • مافیا: تقویت سخنوری، استدلال یابی و افزایش اعتماد به نفس از جمله محاسن بازی مافیا است. این بازی بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است. روند بازی به این صورت است که اعضای خانواده به دو گروه مافیا و شهروند تقسیم می شوند. اعضای مافیا برخی از شهروندان را شبانه به قتل می رسانند. در طول روز نیز همه بازیکن ها با بیان دلایل منطقی و دفاع از آن، قاتل را حدس می زنند. لازم به ذکر است این بازی برای کودکان مناسب نیست.
  • دوز بازی: دوز بازی از قدیم الایام تا به امروز یکی از بازی های محبوب خانوادگی است. این بازی به این شکل است که اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و بر روی کاغذ نقاطی را مشخص می کنند. هر کس بتواند مهره های خود را سریع تر در یک راستا قرار دهد، برنده ی بازی است. این بازی موجب تقویت سرعت عمل و ایده پردازی می شود.
  • نقطه بازی: در این بازی فکری یک صفحه پر از نقطه می شود و اعضای خانواده با کشیدن خطوط، مالکیت مربع های تشکیل شده را از آن خود می کنند. نقطه بازی موجب افزایش تمرکز و دقت کودکان و نوجوانان می شود.
بازی فکری نقطه بازی
بازی فکری نقطه بازی
  • ساخت کاردستی: در بسیاری از مواقع با لوازم دور ریختنی خانه می توان قدرت خلاقیت کودک و نوجوان را محک زد. با استفاده از وسایل خانه می توان اقدام به ساخت انواع کاردستی ها کرد.  این کار علاوه بر افزایش خلاقیت موجب جلوگیری از اسراف نیز می شود.

در نهایت باید گفت بازی های فکری بسیار زیادی در بازار  به صورت کارتی و مهره ای موجود است که می توان با استفاده از آنها ساعت ها سرگرم شد. بازی فکری می تواند جایگزین مناسبی برای بازی های کامپیوتری باشد.

Tags: اسباب بازی و سرگرمی, کودک و نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تاثیر آموزش آنلاین بر کودکان
پرورش کودک خلاق در محیط خانواده
فهرست