زیبایی و سلامت

اشاره به نکاتی در مورد بهداشت زنان

بدون دیدگاه

اهمیت بهداشت زنان

امروزه بحث سلامت زنان به عنوان یک حق مهم شناخته شده است چرا که زنان پایه های خانواده هستند و خانواده پایه های جامعه را تشکیل می دهد. به همین دلیل سلامت زنان می تواند باعث سلامت جامعه شود. از همین رو می توان به اهمیت بهداشت زنان در جامعه پی برد. با توجه به ساختار فیزیولوژیک بدن زنان میزان آسیب پذیری و ابتلا به بیماری در آن ها بیشتر از آقایان می باشد. ذکر این نکته ضروری است که این آسیب ها فقط مربوط به بعد جسمی زنان نیست و چه بسا که بیشترین آسیب ها برای زنان از بعد روانی می باشد. به همین دلیل لازم است به برخی نکات که می تواند در تامین بهداشت زنان مفید باشد اشاره کنیم.

بهداشت زنان
بهداشت زنان

نکاتی مهم در مورد بهداشت زنان

معمولا خانم ها به دلیل شکل آلت تناسلی که دارند بیشتر از آقایان در معرض عفونت ها و باکتری ها می باشند به همین دلیل اولین نکته که در رابطه با بهداشت زنان باید مورد توجه قرار گیرد رعایت بهداشت دستگاه تناسلی است. به همین منظور لازم است:

  • بعد از ادرار و اجابت مزاج همیشه از جلو به عقب خود را بشویید. این کار از ایجاد عفونت جلوگیری می کند.
  • بهتر است از لباس هایی با جنس نخ استفاده کنید و از پوشیدن لباس های نایلونی پرهیز کنید. همچنین بهتر است از پوشیدن لباس های تنگ به خصوص لباس زیر تنگ خودداری کنید.
  • برای شستشوی لباس زیر خود از مواد شوینده غیر معطر استفاده کنید.
  • قبل و بعد از رابطه جنسی خود را به طور کامل بشویید و در حین رابطه جنسی حتما از کاندوم استفاده کنید.
  • از نوار بهداشتی، تامپون و دستمال توالت معطر استفاده نکنید.
  • برای استحمام از صابون ها و شامپو های غیرمعطر استفاده کنید.

بحث دیگری که در رابطه با بهداشت زنان می توان به آن اشاره کرد ورزش روزانه می باشد. ورزش کردن علاوه بر این که به سلامت جسمی زنان کمک می کند در کاهش استرس های روزانه و آرامش روان نیز موثر می باشد و می تواند در انجام بهتر فعالیت های روزانه موثر باشد. در کنار ورزش، رژیم غذایی مناسب از دیگر فاکتور هایی است که در بهداشت زنان می تواند موثر باشد. بهتر است بانوان از مواد غذایی طبیعی و سالم استفاده کنند و مصرف میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهند. با توجه به وجود دوره قاعدگی در بانوان، معمولا کمبود آهن در آن ها یکی از موضوعات شایع می باشد. به همین دلیل لازم است از مواد غذایی که آهن بالایی داشته باشند در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

نکات مهم در مورد سلامت زنان
نکات مهم در مورد سلامت زنان

تاثیر خواب بر بانوان

خواب کافی یکی دیگر از موضوعات مهم در رابطه با بهداشت زنان می باشد. با توجه به این که مسئولیت زنان در خانواده سنگین است گاهی برای این که بتوانند مسئولیت های خود را به موقع انجام دهند از خواب خود کم می کنند که در این رابطه باید گفت که کمبود خواب می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای بانوان داشته باشد. کمبود خواب استرس های روزانه را افزایش داده، باعث کم حوصلگی در طول روز می شود و از همین رو در انجام به موقع و درست مسئولیت ها جلوگیری می کند.

Tags: زیبایی و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

راه های زیبایی پوست در خانه
کدام مواد مغذی مانند ضدآفتاب عمل می کنند ؟
فهرست